Úvodní stránka
TolkienCon 2025 >>
Články, zprávy (567)
Nejnovější fotografie
Vaše recenze (485)
Základní informace
Obsazení - herci
Archiv fotografií
Ukázky a další videa
Místa ve filmu
Hudba
Poradna (50)
Výuka elfštiny
Něco ke stažení
Temné zvěsti
Diskusní fórum
Názory, úvahy
Komentáře k filmu
Adresář LOTRů (622)
Bannery webu
WebRing
Odkazy

Kdo jsem já ...
Fantasy novinky
Bazar knih Tip!
Autoři a díla
Povídky,recenze
Fantasy galerie
Fantasy odkazník
On-line chat
Testy a ankety
Filmy a seriály
Hudba
Počítačové hry
Download

Do oblíbených
WAP verze (info)
Výchozí stránka

Kontaktní mail:
Cerovsky@jcsoft.cz

Zde může být
VAŠE reklama !


Filmy online
CSFD.SK
Trailerzone
Pevnost
UNREAL EDITOR
Gameplanet
Abarin DrD
SFK Palantír
Další weby...

Stránky si právě
prohlíží 2836 lidí

Celkem návštěvníků
17236729

English version here


Gondorský archiv
aneb poradna v otázkách tolkienistických

Dnes a denně mi chodí maily s často velmi podobnými otázkami. Týkají se nejen filmového zpracování Pána Prstenů, ale především díla profesora J.R.R. Tolkiena obecně. Většinu odpovědí na filmové otázky lze nalézt v článcích a jednotlivých rubrikách na tomto webu, ale mnoho (především těch týkajících se knih) zde nenajdete. Proto jsem se rozhodl zavést tuto "poradnu", do které budou postupně doplňovány a v kategoriích tříděny otázky a odpovědi na ně. Pokud svou otázku, respektive odpověď na ni, nenajdete ani zde, prostě jen využijete formulář níže pro odeslání dotazu, na který někdo ze znalců díla v krátké době odpoví a váš dotaz přibude do seznamu.

[ Otázky a odpovědi ] [ Formulář pro zaslání dotazu ]


Otázky a odpovědi

Otázka: Kde se vzal ve filmu Two Towers kůň Brégo, když měl Aragorn v knize TT i v Return of the King koně Hasufela, kterého mu dal Éomer?
Odpověď:
(50)
Jedná se o malé "zpestření" připravené scénáristy filmu. Brégo původně patřil Théodredovi a Aragorn se s ním blíže seznámí ve scéně, kterou budete moct vidět v rozšířených Dvou věžích. Hasufel mizí neznámo kam po Aragornově kousku s přeskokem na vrrka... 
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 10.9.2003 v 23:48
Otázka: V Pánu prstenů se říká, že skřeti jsou elfové, kteří byli mučeni a znetvořeni. Ale mohli byste mi vysvětlit, co znamená scéna ze Společenstva prstenu, kde skřeti tahají další skřety z jakéhosi bláta? To se takto líhnou?
Odpověď:
(49)
Ano, líhnou. Peter Jackson pojal některé věci velmi svérázně. V knize se praví, že Saruman vytvořil Skurut-hai křížením zlých lidí a skřetů. Ve filmovém zpracovaní je takovým "malým genetikem" a vytvořil si celou líheň. Ale jeho technika není dokonalé, v Návratu krále uvidíme jeho výtvory "v rozpadu"...
Kategorie: nové, nezařazené
Zodpověděl: Belcarnen, 10.9.2003 v 23:39
Otázka: Chtěl bych se zeptat jakto, že na začátku Společenstva (ve filmu) není ukázán Gandalf jako vlastník jednoho z elfích prstenů (je tam nějaký úplně jiný a má spíš obličej nějakého elfa než filmového Gandalfa)? A v Návratu krále (v knize) je označen jako jeho vlastník? Copak se stalo Jacksonovi př natáčení? 
Odpověď:
(48)
Narya, jeden ze tří elfích prstenů, původně patřila Círdanovi. Až od něj získal prsten ohně Gandalf.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 10.9.2003 v 23:30
Otázka: Jsou někde překlady a originální texty (i třeba v elfštině) písní ze Společenstva prstenu?
Odpověď:
(47)
Ano, jsou. Na webu je k dispozici skvělý překlad přepisu filmu od Annaího. Více informací v tomto článku.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 21.7.2003 v 8:21
Otázka: Slyšela jsem o pokračování Pána prstenů ''Nový Stín'' nebo tak nějak. Je to pravda? A jestli ano, bude to někdy v knihkupectvích?
Odpověď:
(46)
Tolkien skutečně začal psát pokračování Pána prstenů a to hned několikrát, ale nikdy se nedostal příliš daleko. Úryvky z jeho pokusů jsou spolu s komentářem uveřejněny např. v History of Middle-Earth: The Peoples of Middle-Earth (str. 409 - 421). Tyto knihy se dají zakoupit v originále, zda se někdy objeví překlad do češtiny je ve hvězdách. Přeloženou ukázku z Nového stínu najdete v tomto článku.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 21.7.2003 v 8:04
Otázka: Jak je možné, že trpasličí prsteny byly rozdány Sedmi rodům trpaslíků, když jeden z nich byli Drobní trpaslicí a poslední z nich byl Mim, který zemřel v prvním věku?
Odpověď:
(45)
Pokud budu citovat jen z obecných zdrojů( a z jiných citovat nebudu)pak prsteny od Saurona neobdrželo sedm rodů trpaslíků, ale sedm vládců(králů, lordů apod.) ve skutečnosti, ale od Saurona dostalo prsteny jen 6 těchto vládců neboť sedmý dostal Durin III od Celebrimbora( my trpaslíci z Durinova rodu jsme se nikdy s Nepřítelem nepaktovali na rozdíl od řady elfů) no a ne každý vládce trpaslíků pocházel z různého rodu trpaslíků, kromě toho , že rody se promísily( viz Dodatky v NK) tak současně byli vládci trpaslíků v Ereboru Dain II a Balin vládce Khazad dum oba vzdálení bratranci, ale z jednoho rodu trpaslíků. 
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Dain, 13.6.2003 v 16:04
Otázka: Co se stalo s Knihou Mazarbul, kterou dostal Gimli do opatrování?
Odpověď:
(44)
Kniha Mazarbul z komnaty Mazarbul je samozřejmě zpátky u Daina a jeho potomků, neboť pověsti o jejím odložení u Galadriel se doufám všichni mohou jen dobře zasmát :-)
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Dain, 13.6.2003 v 16:02
Otázka: Chtěl bych se zeptat jakou má návaznost Sauron na Melkora? A nevíte něco víc o Melkorovi? 
Odpověď:
(43)
Tato otázka nejde odpovědět stručně. Nejlepší, co lze poradit, je přečíst si celý Silmarillion. Ale alespoň pro začátek...
Melkor (jeden z Ainur, kteří přišli do Ea) odmítl tvořit podle Iluvatarova záměru. Jeho srdce bylo naplněno závistí a touhou po moci. jakmile začal vyvolávat nesoulad v Hudbě, přidalo se k němu pár těch, jejichž vůle nebyla tak silná odolat. Většinou maiar. Mezi ně patřil i Sauron. Později se stal jeho hlavním kapitánem. Sauron byl mimo jiné znám jako mistr v mučení. Po válkách v Beleriandu byl Morgoth vyhnám za kruhy světa. Sauron se ukryl a dlouho o něm nikdo nevěděl. Později se stal jakýmsi odkazem Melkora a všichni tvorové temnoty se stáhli k němu. Kromě zapomenutých pod zemí (viz. třeba Balrog).
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: JJ, 13.6.2003 v 11:15
Otázka: Když Gandalf vypráví Radě o Sarumanově zradě, zmíní se, že ho uvítal a na prstě měl prsten. Potom si Saruman dává přízviska - Saruman Mnoha barev a Saruman Tvůrce prstenů. Můžete mi vysvětlit, jak to ten pánešek myslil?
Odpověď:
(42)
Jak to ten pán myslel?:)Je třeba se podívat na samotnou osobu a osobnost Curuma, ještě v "síních" Valmaru.Na počátku byl Curumo, zvaný ve Středozemi(Severozápadní) později Saruman, z lidu Auleho maiar byl nadán velkou tvůrčí mocí(podobně jako Sauron,Gorsodh- byli podobného kadlubu, z jednoho "lidu", ovšem Sauron měl větší moc).Saruman tudíž toužil konat velká díla a sám sebe realizovat právě ve vytváření těchto děl a jeho úkol, úkol Istari ho svazoval.To byla možná nejniternejší příčina jeho pádu.Toužil po větší moci(měl k tomu přirozené sklony), aby mohl konat větší díla, nalézt cestu k porážce Saurona, posléze však jeho nenávist k Sauronovi přešla na úplně jinou rovinu a on začal Sauronovi závidět.Jeho moc, jeho poznání(o kterém v srdci věděl, že je větší než jeho) a díla jeho rukou a mysli a toužil se mu vyrovnat, překonat ho.Tak sešel z cesty porozumění na cestu honby za větší a větší mocí.Posléze v opájení se svou vlastní mocí, ve snění jaká by jeho moc mohla být, zatratil své vlastní poznání a pozbyl i to co už věděl(jako třeba vědomí si toho, že Sauron má větší moc a zkušenosti ovládat jiné).Proto "padl" Sauronovi do tenat.Tudíž ve smyslu jeho slov prosvítá jeho touha...třeba realizace či jak to jinak nešikovně nazývat...představovat si, jaké to mohlo být, kdyby on tvořil prsteny moci a měl moc vytvářet ty skutečně mocné....a také vyjádření jeho posedlost naukou o prstenech moci, touha je vlastnit(to symbolizoval i ten prsten na ruce)...tudíž tak.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Andre, 13.6.2003 v 11:13
Otázka: Kdo byl v době Války o Prsten nejstarším elfem ve Středozemi? Nebyl jím Cídran? Jelikož se o něm zmiňuje už na Začátku Silmarillionu a nepíše se nic o jeho rodičích předpokládám, že byl Prvorozený...
Odpověď:
(41)
Círdan byl v době války o Prsten pravděpodobně nejstarším elfem ve Středozemi, pravděpodobně původem už od Vod Probuzení. Prožil 9 Hvězdných věků a tři sluneční. Galadriel jako Finarfinova dcera a druhá nejstarší v tu dobu ve Středozemi byla narozena až v Amanu.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Andre, 13.6.2003 v 11:11
Otázka: Kdo nebo co byla tzv.chobotnice v jezeře před Morií? A proč stáhla prvně po Frodovi? Věděla o Frodovi? A odkoho? Co by z toho měla?
Odpověď:
(40)
Jednotlivé verze se rozcházejí co by mohl být skutečný původ anebo podstata Pozorovatele ve vodě(Watcher in the water), jak byl nazýván těmi, kteří se s ním v onen čas dostali do kontaktu(kromě družiny, především Balinovi trpaslíci), nicméně snad nejpravděpodobnější verzí je to, že se jedná o "Melkorova Krakena"(Kraken v vozovkách, poněvadž se jedná o páně Dayovský termín, jehož relevance není velká, ale dá se tak pracovně nazývat:), původem z jeho starší pevnosti Utumno, kde Melkor "křivil" mocí rozličné tvory původní stvoření, aby dle jeho záměru nabývali mnohých destruktivních podob, tak podobných jeho tehdejšímu rozpoložení.Tyto tvory vypustil po velkých prostorách Ardy, neboť v dobách na vrcholu moci panoval nad většinou pevnin.Po zničení Utumna(aspoň povrchového) bylo jistě mnho takovýchto bytostí ztraceno, nicméne mnozí se ztratili či ukryli- ať už u kořenů země anebo v hlubokých podzemních prostorách té neskutečné pevnosti(Utumna byla největší stavba jaká kdy byla ve Kruzích Ea zbudována a její nadzemní část byla pouze menší částí celé pevnosti).Tudíž všude tam se mohl ukrýt a vyčkávat jak plynul čas.Důvod proč se po tisíciletí nečinnosti objevil ve Středozemi na povrchu je obtížný, nicméně se trochu dedukovat dá."Kraken" sám jako bytost byl určitě "inteligentní", ovšem podobným způsobem jakým mohla být například "inteligentní" Odula.Tudíž existence "zlé vůle" zaměřené ovšem především na vlastní přežití a potěšení.Ovšem přítomnost nějaké sílící hybné zlé moci (např.Sauron, Balrog v Morii) mohla vtisknout jeho existenci další puzení, záměr, který by normálně neměl apod .Tudíž jeho zjevení na povrchu nebo blížeji k povrchu může být datováno jak do doby Probuzení Balroga, tak především také působením "Zlé vůle" Saurona(který měl velmi pravděpodobně na svědomí daleko lehčí "spánek" Balroga pod Zirakzigilem).To jeaspoň trochu i odpověď na tvé další otázky, ohledně Froda, co z toho mohl mít a podobně.Konal v závislosti své vlastní zlé vůle a zároveň i největší reprezentace zla ve Středozemi tzn. Saurona.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Andre, 13.6.2003 v 11:10
Otázka: Jsou někde na netu fotografie zbraní z Pána prstenů? Rád bych se podíval i na ty "netradiční" např. Gil-galadovo kopí.
Odpověď:
(39)
K dispozici je několik balíků fotografií. Mohu doporučit Zbraně a vlajky ze Dvou Věží, již jednou odkazované rekvizity z výstavy v Casa LomaSady mečů od SideShow, Glamdring, Žihadlo, Meč Nazgúla či další detailní fota mečů. Další fotografie se pokusím doplnit.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 12.6.2003 v 16:34
Otázka: Jak se jmenují speciálně vyšlechtění skřeti Sarumana Bílého? Ve filmu to vypadá na Uruk-hai, ale v knize to jsou Skurut-hai.
Odpověď:
(38)
V angličtině se vyskutují Uruk-hai, kteří jsou překládáni jako skurut-hai. V originále najdeme i Uruks, kteří jsou přeloženi jako skuruti. Běžný Orc je pak přeložen na skřeta. Jednalo se o záměr překladatelky, kterým bylo dosaženo toho, že jména se "podobají" stejně jako v anglickém originále. Při překladu filmu nejspíše "utekl" zavedený český překlad tohoto jména.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 12.6.2003 v 16:27
Otázka: Někde jsem četla,?e že Liv Tyler bude zpívat v Návratu krále titulní píseň, je to pravda?
Odpověď:
(37)
Je více než pravděpodobné, že si Liv zazpívá, ale nejspíše ne titulní píseň. Dcera slavného frontmena kapely Aerosmith bude alespoň v posledním díle Pána Prstenů kráčet ve stopách svého otce, když nám zazpívá "Arwen's Song". Kdy jej uslyšíme a o čem je zatím není jisté, potvrzeno však bylo, že text je v elfštině. O hereckém výkonu Liv Tyler můžeme říkat co chceme, ale to, že elfsky mluví velmi čistě a plynule se jí upřít nedá. Uvidíme, jak dopadne zpěv, který je přeci jen o něčem jiném i v běžném jazyce. Tato skladba byla údajně předběžně zařazena do soundtracku a měla by být slyšet někdy ve finále filmu, ale to jsou již čiré spekulace.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: fórum, 12.6.2003 v 16:14
Otázka: V Silmarilione sa spomina, ze vo Valinore po zniceni Dvoch Stromov Feanor odmietne Yavanne vydat Silmarily a hovori, ze ak mu ich zoberu a rozbiju ich, aby ziskali spat Svetlo, pukne mu srdce a bude tak prvy z Eldar ktory zomrie. A na to Manwe odpoveda: "Prvy nie" alebo take nieco. Mysli tym Finweho, ktory v tej chvili zomiera - je zabity Ungoliant a Melkorom (Morgothom). Ale este pred Finwem zomrela jeho prva maznelka, Miriel, nie? Nie je uplne jasne povedane, ze zomrela, ale je to opisane ako zivot v nej zhasol alebo tak podobne. Ako to teda je? Kto bol prvy mrtvy z Eldar v Amane? Bola to Miriel, a Manwe sa zmylil (ale Manwe sa nemyli!), alebo sa Miriel neratala a Manwe myslel skurocne Finweho, teda on bol prvy? 
Odpověď:
(36)
Miriel nebyla zahubena, ale odešla dobrovolně - byla zemdlená na duchu a toužila po osvobození od námahy žití. A byla tím způsobem skutečně první. Pokud chápeme záhubu jako konec způsobený vnějším zásahem, ať již fyzickým nebo psychickým nátlakem, pak byl opravdu první Finwe. Mandos, ne Manwe, řekl "Ne první" a tak tedy mohl byt Feanor druhým, ale také třetím nebo padesátým. Navíc se nikde neříká, že by byl Manwe (či Mandos) neomylný, to přísluší pouze Ilúvatarovi. Manwe možná nemyslel někoho konkrétního, prostě Feanorovi naznačil, že by to nebyla taková oběť.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: fórum, 12.6.2003 v 16:12  
Otázka: Jakou má Glum barvu? Podle některých pasáží v knize je tmavý, případně černý, podle jiných bílý. Jak to tedy je?
Odpověď:
(35)
Glumovo vzezření je vždy popisováno ostatními a je tedy velmi subjektivní. Krom toho, že Glum byl často poněkud "ukoptěný", většina pozorovatelů se s nim setkala po tmě a často za poněkud vypjatých okolnosti. Přikláněl bych se ke "špinavě tmavé" barvě. 
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Silent, Bel, 12.6.2003 v 16:06  
Otázka: Kde by se dal sehnat text (nejlépe i s překladem) té písničky, která je na konci Dvou Věží?
Odpověď:
(34)
Doporučil bych fantastický přepis celého děje Dvou Věží včetně textů písní od Annaího, více informací tady. Výborný překlad Glumovy písně najdete pak tady.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 12.6.2003 v 16:01  
Otázka: Nevíte někdo, na kdy je oficiálně naplánovaná kino premiéra Návratu krále pro Českou republiku?
Odpověď:
(33)
Termín zatím nebyl oficiálně zveřejněn, ale počítá se nejspíše opět s polovinou ledna. Ve světě je premiéra 17. prosince.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 10:54  
Otázka: Jak je to se stářím Gandalfa? V knize se píše, že jeho stáří nikdo neví .Jak to s ním je? Je starší než Elrond nebo Stromovous?
Odpověď:
(32)
Gandalfův věk je skutečně velká neznámá. Do Středozemě přišel společně s dalšími čaroději okolo roku 1000 třetího věku a odešel 29. září 3021 třetího věku. Byl Maiou (Manwëho a Vardy) a tudíž mluvit o věku není tak úplně na místě.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 10:51  
Otázka: Existují někde mapy Země neumírajících, tedy Amanu? Pokud jsou někde uveřejněné, tak kde?
Odpověď:
(31)
Ano, existují. Jako u mnoha dalších materiálů se jedná o představy a kresby fanoušků. Pár map najdete na těchto stránkách.
Otázka: Zaujimalo by ma, ci bol Legolas skutocne blond. Blond, respektive zlatovlasy mali byt len Vanyar a Noldor z rodu Finarfina, nie? Ale som uplne popletena, lebo aj v Loriene sa spominal jeden blond elf. Je to teda len vizia PJ ze elfici boli vsetci taki blond, alebo sa to zaklada na nejakom fakte? Mohol byt teda Legolas skutocne blond?
Odpověď:
(30)
Typická otázka a problém, který asi nikdy pořádně nevyřešíme. K tomuto tématu bych doporučil článek Zbarvení vlasů hlavních hrdinů Pána prstenů v knize a ve filmu.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 10:41 
Otázka: Zajímalo by mě jestli se někde na internetu nedá zjistit něco o elfím stylu oblékání.
Odpověď:
(29)
Z toho mála, co víme o elfím oblečení (a výrobě lan) se zdá být téměř jisté, že buď zpracovávali rostliny, nebo užívali postupy mezi lidmi neznámé (nejspíš obojí). Ze známých materiálů je nicméně jisté hojné užívání ovčí vlny (možná se dokonce slavila střiž, töalúme).

Elfí "kroj" zkouším opět odhadovat především podle slovní zásoby. Máme dvě neutrální slova: colla, "něco, co se nosí," - možná prostě "kus oblečení" a vaima, "něco, do čeho se halím" - tedy roucho? Zdá se, že přinejmenším ženy něco podobného nosily. Pak máme výrazy pro dva nejzákladnější kusy oblečení: laupë, košile, resp. tunika (u některých osob nahrazena "rouchem"), a collo, plášť (s kapucí - telme). Spodní oděv se zřejmě nejčastěji nosil přepásaný. Používal se závoj (vasar), ale nevíme přesně u koho a při jakých příležitostech. Osobně si přinejmenším mužský kroj nedovedu představit bez legín a zdá se, že zeměpisná poloha i časté ježdění na koni mluví ve prospěch této představy, ale slovo tohoto významu se nedochovalo, takže není jisté, zda se opravdu používaly. Zato máme hned tři slova pro obutí, takže bosé elfí panny tančící na paloučcích asi nebyly jedinou (a možná ani nejobvyklejší) možností. Nosila se jednak lehčí obuv, pravděpodobně téměř vždy, poněvadž horší podmínky než při výstupu na Caradhras si už snad ani nelze představit, ale existovalo i obutí těžší (do boje?) a dokonce klapající střevíček či pantoflíček: slovo je odvozeno specielně od výrazu pro klapot, takže se v něm tiše našlapovat ani nemělo - že by zároveň něco jako hudební nástroj?

O ozdoby samozřejmě nebyla nouze: umělecky se zpracovával každý pásek, každá spona a zřejmě také ty klapající střevíčky. Existuje celý článeček o krajkářské práci a používání sítěk do vlasů. Na slavnosti se nosily věnce (přinejmenším dívky a králové jsou s nimi zmíněni výslovně). Pro vyšívání je tentýž výraz jako pro barvení, takže je možné, že zpočátku se vyšívalo barvenou nití na přírodní látku. (A protože výraz quillë, "barvička" znamená modrý zvonek či ladoňku, je možné, že jednou z prvních užívaných barev byla modrá - další doklad elfí šikovnosti!) Později se látky samozřejmě barvily celé, ale styl se mohl udržet: barevná výšivka na dejme tomu bílý, šedý či zelený podklad. Ale nepochybně existovala nekonečná nabídka tvůrčích variant. Oblečení, zvláště cestovní, mohlo být velmi střízlivé, ale na druhou stranu se elfové nijak nebáli pestrosti (i když možná neměli zálibu ve vyloženě "ohnivých" odstínech") a (jak naznačuje Píseň o Nimrodel) dokonce ani kombinace stříbrné a zlaté.
O elfím životě a reáliích se hodně dozvíte v Útulné domácí knihovničce Laisi Finwen
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Laisi Finwen, 9.6.2003 v 10:38 
Otázka: Chtěla bych se zeptat, ve které hlavičce se zrodil nápad, že Legolas sjede po štítu jednoho skřeta v Helmově žlebu. A jestli to bylo už ve scénáři, nebo jestli tohle rozhodnutí padlo až na místě natáčení.
Odpověď:
(28)
Tento nápad se zrodil nejspíš v hlavě Philippy Boyens či Petera Jacksona. Je to další z "důkazů netradičních elfích schopností". Podobně jako Legolasův výskok na koně dokazuje jejich mrštnost a tak podobně. Dovolil bych si tvrdit, že tento bod byl obsažen již ve scénáři, ale jistě to říct nemohu.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 9.6.2003 v 10:33 
Otázka: Jak se rozmnožují elfové? "Klasicky" jako lidé a jejich dítě je reinkarnací nějakého elfa čekajícího v síních Mandosu nebo nějakým jiným způsobem (třeba klonováním :-))?
Odpověď:
(27)
Řekl bych, že elfové se rozmnožují naprosto klasicky, se vším, co si pod tím představíte ;-) Jejich dítě rozhodně ani nemusí být reinkarnací jiného elfa. V tomto směru jsou lidem velmi podobní. 
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 9.6.2003 v 10:30 
Otázka: Není někde k dispozici originální text básničky Jeden prsten vládne všem...?
Odpověď:
(26)
Samozřejmě, že k dispozici je...

Three Rings for the Elven-kings under the sky,
Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,
Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 15:02 
Otázka: Ve kterém filmu z trilogie hraje Gil-Galad? Viděl jsem několik jeho fotek, ale ani v rozšířeném společenstvu s ním není ani jedna scéna.
Odpověď:
(25)
Ale je :-) Gil-Galada hraje Mark Ferguson, kterého můžete znát např. ze seriálu XENA. Ve Společenstvu se objeví skutečně jen na okamžik a to v prologu. Můžeme jej vidět v záběrech z Bitvy Posledního Spojenectví.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 14:59
Otázka: Zajímalo by mě, podle čeho filmaři vymýšleli elfí kostýmy, zbraně a zbroje. To je někde popsané, jak vypadali např. obouruční šavle (jak je známe z filmu)? Nebo jde vyloženě o fantazii filmařů?
Odpověď:
(24)
Ano, jde především o fantazii filmařů. Velkou měrou se na designu zbraní a zbrojí podílelo duo Alan Lee a John Howe, které samozřejmě sleduje to, co dává k dispozici dílo J.R.R. Tolkiena, ale přidává velmi mnoho z jejich imaginace. Doporučuji článek O mečích nejen ve filmu Pán Prstenů - rozhovor s mečířem Peterem Lyonem a výtvarným návrhářem Johnem Howem
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 14:54
Otázka: V knize se píše, ze nazgúlové byli původně králove lidi, kteří toužili po moci, nejspiš Númenorejci. Víc je tam snad jen něco o jejich kapitánovi a poznámka, že osmý se jmenoval Khamul (nebo tak nějak). Kdo ale byli ti ostatní?
Odpověď:
(23)
Jména dalších nazgúlů nejsou známa. Kapitán se nazýval různě, např. Černokněžný král, Angmar (podle říše Angmar, které vládl - viz. také Černokněžný král Agmaru), Kapitán nazgúlů apod. V době vydání PP panovala domněnka, že "druhý" nazgúl, tedy Angmarův pobočník, se jmenoval Gothmog (viz Bitva na P. P.), ale po vydání Nedokončených příběhů je pravděpodobnější, ze Angmarův pobočník byl Khamul a Gothmog buď vůbec nebyl nazgúl a nebo to byl pobočník pouze pro tuto bitvu. Jinak Khamul byl po určitou dobu pánem Dol Gulduru a nazýval se také Černý východňan. Jiná jména nejsou známa, ale mezi fanoušky jsou poměrně rozšířena jména od ICE (kartiček) - např. Murezor, Harmurath, Dwar, Ren, Adunaphel, Akhorahil či Adunakhor, která ovšem Tolkien nikde nezmiňuje. Ještě se někdy spekuluje se jmény Herumor a Fuinur, ale to by bylo na delší rozpravu.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Silent, 5.6.2003 v 14:38
Otázka: Kdo jsou maia(r)?
Odpověď:
(22)
Maia je jednotné číslo od Maiar (stejně jako Vala a Ainu).
Na počátku stvořil Eru Ilúvatar Ainur ze své myšlenky aby mu hráli. A on jim pak jejich Hudbu ukázal a dal jí možnost bytí, Ea. Ainur vstoupivší do Ea, tedy na Ardu, byli dvou řádů: nejmocnější jsou Valar a jejich lid jsou Maiar. A ti pracovali a tvořili v souladu se svými party v Hudbě... to praví Silmarillion.
Maiar tedy můžete považovat za jakási "polobožstva" Ardy, anděle a démony. Jak se to vezme.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 5.6.2003 v 14:31  
Otázka: Kde se ve Středozemi vzali hobiti? Elfi a lidi stvořil Iluvatar, trpaslíky Aulë a skřety Morgoth. Ale kdo hobity? A také bych se chtěl zeptat, kde se vzali enti. V PP říká Stromovou něco vtom smyslu, že je k životu probudili elfové, když chtěli mluvit se stromy, a v Silmarillionu se říká, že si Yavana přála, aby se mohli stromy bránit a mluvit. Manwë o tom přemýšlel a Iluvatar mu zdělil, že se tak stane a že vylétnou orli Pánů Západu. Myslel tím, že se probudí enti?
Odpověď:
(21)
Hobiti se probudili spolu s "velkými" lidmi jako Ilúvatarovi Druhorození.
Orly myslel Eru (a Manwe) orly, jejich původ je diskutabilní. Já se stále přikláním k tomu, že Enti jsou ekvivalent trpaslíků jako "rovnováha" proti nim. Takže jsou další "Děti" (i s tím normálním rozmnožováním). Vnímám je prostě trošku jinak než orly a další. Ale to je i o pocitech.
Možné je i to, že stejně jako orli vznikli nejspíš vtělením Ainur (nebo i utvořením nové podoby už vtěleným Maiou) do podoby zvířete. Další generace vznikli spojením těchto Maiar se zvířaty (možná zvláštními, v případě Melkorových potvor přetvářenými), do dalších generací se přenesly takové dary jako řeč, myšlení, takže už Gwaihir a další mohla být tato "inteligentní zvířata" a ne Maiar. 
Podobně Lúthien získala některé schopnosti po matce a byla přitom elf (Dítě), ne Maia. Takhle mohli vzniknout inteligentní orli, draci, pavouci, vlkodlaci, možná i původ komoňstva atd.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Láďa, 5.6.2003 v 14:28  
Otázka: Kdo vlastně nazpívá písničku k Návratu krále? Ke Společenstvu to byla Enya a ke Dvoum Věžím Emiliana Torrini. Docela by mě tohle zajímalo.
Odpověď:
(20)
Zatím nelze spolehlivě odpovědět, oficiálně zdroje mlčí. Osobně bych si tipnul, že tentokrát půjde opět o nějakou známější zpěvačku, než byla Emiliana. Uvidíme za pár měsíců.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 4.6.2003 v 17:09  
Otázka: Existují nějaké plány staveb jako třeba Helmův žleb (respektivě Hláska) nebo Orthank?
Odpověď:
(19)
Ano, existují. Jde buď o nákresy fanoušků, nebo o materiály vytvořené pro natáčení filmu. Oboje není tak úplně snadné získat. Fotografie několika nákresů najdete v záběrech z výstavy v Casa Loma. Zajímavý může být i nákres Helmova žlebu a plán bojů o něj. Mladá Fronta také vydala Atlas Středozemě (autorkou je kartografka K.W. Fonstad), který obsahuje spoustu detailních nákresů.  
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 4.6.2003 v 10:48 
Otázka: Moc jsem nepochopil to s tím kamenem jak Aragorn použil v Návratu Krále. Jak to, že tam s někým bojoval, vždyť v něm jenom vidí co se děje kolem, je to jako oko, nebo ne?
Odpověď:
(18)
Palantíry (nejlépe popsané v Nedokončených příbězích) měly dvě hlavní funkce - jednak "vidění" (bez zvuků), které neomezovala hmota, ale jen tma, takže mohly proniknout kamkoli, kde bylo světlo a jednak "přenášení myšlenek" mezi dvěma uživateli - možné jen když na sebe byly dva palantíry naladěné (myšlenky nikoli skryté, ale jasně formulované podobně jako řeč v mysli komunikující osoby). Tzv.souboj byla mimo jiné i snaha zrušit ladění mezi kameny z Orthanku a Minas Ithil (ovládaným Sauronem).
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Dain, 4.6.2003 v 10:32 
Otázka: Zajímalo by mě, proč není v žádné knize ani filmu řeč o elfských dětech. Ani o tom jak dospívají. Jak dlouho jim trvá, než dosáhnou dospělosti?
Odpověď:
(17)
Téma elfských dětí se samozřejmě v některých fantasy knihách řeší. Pokud ale budeme mluvit o díle J.R.R. Tolkiena, tak odpovědi najdeš především v Zvycích a pravech Eldar (History of Middle-Earth svazek 10.) Obecně elfské děti na tom byly podobně jako lidské, lidské rychleji rostly, ale elfové je předháněli intelektem. Elfové fyzicky dospívali kolem 50 (konec puberty), ale za dospělé byli považováni až tak kolem 100 (plnoletost). Toto téma rozebírala na TolkienConu Laisi Finwen a spoustu informací lze nalézt na této její stránce.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Silent, 3.6.2003 v 11:22 
Otázka: Kdy přibližně bude první oficiální trailer v dobré kvalitě z Návratu Krále?
Odpověď:
(16)
To vůbec není jisté. Mluvilo se o hodně datech, většina z nich už proběhla a trailer nikde. Peter Jackson má strašně práce s filmem samotným (a do toho ještě rozšířené Dvě Věže) a nerozptylují se věcmi jako trailer. Horkým datem je 2.7.2003, trailer by se mohl objevit před Terminátorem 3 (u nás premiéra 7.8.). Na DVD Dvě Věže, které se objeví v Srpnu, bude určitě desetiminutová upoutávka, která se ve slušné kvalitě objeví na netu někdy během července.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 3.6.2003 v 10:20 
Otázka: Zmiňuje se v Tolkien v Návratu Krále, co se po odjezdu z Šedých přístavů stalo s koňmi? (Stínovlas a ti další, o kterých se v PP mluví a přežili bitvu s Mordorem)
Odpověď:
(15)
Dá se předpokládat, že Stínovlas (stejně jako další koně z plemene Felarofa) se stal v pozdějších letech otcem znamenitého komoňstva. Pokud se jedná o Vilíka, což je tedy spíše poník než kůň, tak ten spokojeně dožil v Kraji.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 2.6.2003 v 14:43 
Otázka: Velmi by mě zajímal Legolasův rodokmen. Vím, že jeho otec, král Thranduil, je pánem lesních elfů. Jeho rod je ale Noldor. V další literatuře jsem nalezla i otce Thranduila. Je to král Oropher, který zahynul v Posledním spojenectví lidí a elfů. Nikde jsem ale nečetla o Legolasově matce. Mohli byste mi o ní prosím něco povědět? 
Odpověď:
(14)
Oropher (otec Thranduila) samotný už je diskutabilní, ale ženskou genealogii sleduje Tolkien méně než mužskou, a toto je dotaz na spojení Nandor a Sindar, tudíž zahaleno mlhou, zkusím nahlédnout do jistých zdrojů, ale nemyslím, že na tento dotaz odpovíme...
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Andre, 2.6.2003 v 14:33
Otázka: Je Glorfindel, který umírá při souboji s balrogem v Gondolinu, ten stejný elf jako z Roklinky, nebo to je shoda jmen?
Odpověď:
(13)
Překlad jména Glorfindel je Zlatovlasý (objevuje se i "Ten se zlatými copy"). Glorfindel z Rokliny je s největší pravděpodobností reinkarnací Glorfindela z Gondolinu. Ten zahynul při boji s Balrogem. Byl velkým přítelem jednoho z maiar, Olórina, a říká se, že se mu téměř vyrovnal v moci. Neúčastnil se zabíjení rodných v Alqualonde a pravděpodobně mu bylo dovoleno vrátit se z nějakých jeho vlastních pohnutek zpět do Středozemě... 
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 2.6.2003 v 14:26
Otázka: Už dlouho nemohu nikde sehnat Silmarillion. Kde bych ho mohla sehnat?
Odpověď:
(12)
Silmarillion nedávno vydala Mladá Fronta ve stejném stylu jako předtím Pána Prstenů, tedy s ilustracemi. Jejich autorem je Tad Nasmith. Kniha by měla být běžně k dispozici, objednat ji lze například zde.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 2.6.2003 v 14:17  
Otázka: Když Tom Bombadil zachránil hobity z mohyly tak odtamtud vynesl poklady a vybral si nějakou sponu se slovy:To bude hezká tretka pro Toma a jeho paní. Ta která jí dříve nosila byla krásná. Teď ji bude nosit Zlatěnka a na tamtu nezapomeneme. A já se ptám,kdo byla TAMTA??
Odpověď:
(11)
Tak to je velmi zákeřný dotaz a pravděpodobně na něj neexistuje odpověď. Tamta je prostě žena, která šperk původně nosila. Nikde se o ní více nepíše, je prostě jen neznámou ženou z historie Středozemě. Ale kdo ví, při dnešní vlně zájmu o dílo JRRT o ní třeba někdo napíše povídku...
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 2.6.2003 v 14:13
Otázka: Co se stalo s elfy v Helmově žlebu?
Odpověď:
(10)
V knize se v Helmově žlebu žádní elfové nevyskytují. Ve filmu, pokud jsem to správně pochopil, nejspíše všichni zahynou. Možná jedině jejich smrtí a výrazem Haldira při pohledu na hromady mrtvol lze celou jejich přítomnost na tomto místě omluvit...
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 1.6.2003 v 20:58
Otázka: Zajímalo by mě kolik má jeden věk let? Myslela jsem si, že má 1000 let, jenže to se mi ve Společenstvu vyvrátilo.
Odpověď:
(9)
Délka jednoho věku není přesně definována. Obvykle jeden věk končí a další začíná při nějaké zásadní události, která ovlivní další běh dějin. Porážka dávného nepřítele, například... 
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 1.6.2003 v 20:53
Otázka: Jaký je překlad Gimliho odpovědi Haldirovi v prodlouženém Společenstvu?
Odpověď:
(8)
V originále Gimli říká Ishkhaqwi ai durugnul. Dle dostupných zdrojů by to mělo znamenat "Mor na vaše hlavy!"
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 1.6.2003 v 20:51 
Otázka: Gandalf v Hobitovi měl najít v jeskyni zlobrů meč Glamdring a Bilbo zase Žihadlo. Obě zbraně měli zářit, když byli na blízku skřeti. Tak proč ve filmu září jenom Žihadlo (například v Morii) a ne i Gandalfův meč?
Odpověď:
(7)
Gandalfův Glamdring není tím, čím byl v Hobitovi. Můžeme to považovat za chybu nebo dějovou změnu, ale prostě to tak je. Možná chtěl Peter Jackson zvýraznit magické účinky Žihadla a nenechat zářit "každý druhý meč."
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 1.6.2003 v 20:48
Otázka: Proč Peter Jackson nenatočil scény, ve kterých Glum vzpomíná, jak se změnil z hobit Sméagola právě na Gluma. Prý by to mohlo být ještě v rozšířené verzi Dvou Věží...
Odpověď:
(6)
Peter Jackson scény s postupným vývojem Sméagola natočil a tyto se objeví s největší pravděpodobností v Návratu Krále. Mluvil o tom sám představitel Gluma Andy Serkis. K dispozici je i například tato fotografie...
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 1.6.2003 v 20:46
 
Otázka: Kdo je tom Bombadil? Kde se vzal? Jak to, že nezmizel, když si nasadil Prsten?
Odpověď:
(5)
Tohle je jedna z nejčastějších otázek vůbec a pravděpodobně na ni neexistuje odpověď. Možná sám Tolkien přesně nevěděl, kým Bombadil je. Rozhodně nečekal, jaké diskuse tato postava způsobí. Na diskusním fóru najdete v archivech místností JRRT a Silmarillion sáhodlouhé debaty na toto téma. Každopádně jeden souhrn názorů předkládám...

Tato otázka byla široce debatována, někdy příliš vehementně. Část obtíží způsobuje složitost Tomovy literární historie. Tom byl původně loutka (s modrou bundou a žlutými botami) patřící Tolkienovu synovi Michaelovi. Loutka inspirovala zlomek příběhu, část zamýšlenou jako zábavu pro jeho děti. Tato inspirace byla použita pro základy básně "Dobrodružství Toma Bombadila", publikované v roce 1933, která také představila Zlatěnku, mohylové duchy a dědka Vrbáka (báseň se stala zdroje událostí v kapitolách 6 až 8 knihy 1). Ze stejného období je dopis (1937), ve kterém Tolkien vysvětlil, že Tom byl míněný jako reprezentant ducha (mizejícího) Oxfordského a Berkshirského venkova'. (Dopisy , č. 19)

Tolkien přivedl Toma do PP ve velmi ranné verzi, kdy jej ještě zamýšlel jako pokračování Hobita, tak protikladného k Silmarillionu (tón příběhu byl změnil během prvních kapitol). Tom byl vhodný pro původní (jemně dětský) tón ranných kapitol (který se podobal Hobitovi), ale pak příběh postupoval a stal se "vyšším v tónu" a ztemněl ve své povaze. Tolkien později tvrdil, že se rozhodl Toma ponechat, a ukázat jím poskytovanou nezbytnou složku příběhu (viz poslední odstavec). Někteří velmi závazné důvody jsou popsány v několika znamenitých dopisech (Dopisy, č. 144 & 153).

Pokud se týče Tomovy podstaty, existuje několik názorů.

Byl Maia (nejrozšířenější názor). Důvod je jasný: Vzhledem k tomu, co víme o obyvatelých Středozemě, je toto nejvíce vyhovující škatulka, do které jej lze umístit (a Zlatěnku také) (většina dalších postav v PP s "tajemnými" původy: Gandalf, Sauron, Čarodějové a Balrog jsou ve skutečnosti Maiar).

  • Byl Iluvatar. Podpora pro tento názor je na teologických základech: někteří interpretují Zlatěnčino sdělení Frodovi (F: "Kdo je Tom Bombadil?" Z: "On je.") jako formu křesťanského "Jsem, který jsem", které by opravdu mohlo naznačovat Stvořitele. Tolkien však odmítl tento výklad naprosto rozhodně.

  • T.A. Shippey (v Cestě do Středozemě) a další navrhli že Tom je jediný svého druhu. Tento názor dostal nepřímou podporu od Tolkiena samotného: "V dobrém příběhu, myslím si, by mělo být spousta věcí nevysvětlených (obzvláště jestliže vysvětlení skutečně existuje); ... A právě v příběhu z mýtického věku musí být nějaké hádanky, tak jak vždy jsou. Tom Bombadil je někdo (úmyslně)." (Dopisy, p. 174) V příběhu jsou rozptýlené odkazy na další entity, které, zdá se, nespadají v rámec obvyklého vnímání.

    Ať již je kterýkoli z těchto názorů správný, Tomova funkce uvnitř příběhu je evidentní, demonstruje zvláštní postoj k moci a síle. "Příběh je umístěný do rámce dobré a špatné strany, krásy proti nemilosrdné ošklivosti, tyranie proti královskému majestátu, rozumné volnosti proti útlaku a tak dále; ale obě strany v nějakém stupňi, konzervativním nebo destruktivním, potřebují míru kontroly, ovládání. Ale jestliže máte, abych tak řekl, složený 'slib chudoby' vzdát se moci a kochat se věcmi pro je samé bez ohledu na sebe, dívat se, pozorovat a v nějakém rozsahu i znát, pak otázka správné a špatné moci a ovládání, se pro vás stává zcela bezvýznamnou a prostředky síly naprosto bezcennými." (Dopisy , p. 178). Tom představuje "botaniku a zoologii (jako přírodní vědy) a poezii jako protiklad pastvinářství, zemědělství a prakticizmus." (Dopisy , p. 179).

Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen a Tolkien.cz, 30.5.2003 v 9:48
Otázka: Když Frodo a Sam chytí Gluma, na cestě do Mordoru, a ten málem uškrtí Sama, vytáhne na něj Frodo meč a říká: "Tohle je Žihadlo, už jsi ho viděl, nebo ne?" (tak nějak to říkal), kde ale mohl Glum žihadlo vidět už předtím?
Odpověď:
(4)
Žihadlo je meč, který původně nosil Bilbo (získal jej v knize Hobit od Zlobrů, stejně jako Gandalf svůj meč Glamdring). Žihadlo září v přítomnosti skřetů a Glum jej měl možnost vidět právě v době, kdy jej ještě nosil Bilbo. Strach z tohoto meče Bilbovi tak trochu pomohl získat Jeden Prsten.
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 30.5.2003 v 9:43
 
Otázka: Takové útržky v článcích Monty Python+Pán prstenů - jsou hezké, ale existuje nějaký přeložený souvislý text? Myslím, že by to mohla bý docela sranda, ne? :)
Odpověď:
(3)
To rozhodně mohla. Opravdu existují spíše různé fanoušky sepsané úryvky, které naleznete různě zde po článcích. Jediný souvislejší text je Monty Pythonův Patnáctiminutový Silmarillion - aneb jak by také mohla vypadat filmová podoba dějin Ardy, pokud by ji dostala do pařátů slavná humoristická skupina
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: Belcarnen, 30.5.2003 v 9:37
 
Otázka: Četla jsem Tolkiena několikrát, momentálně se propracovávám i angl. originálem, ale nikde není psáno, že hobiti nebo elfové měli špičaté uši. Jak to tedy je?
Odpověď:
(2)
Kdo ví. Jasnou odpověď pravděpodobně nenajdete v Silmarillionu, History of Middle-Earth ani dalších dílech profesora Tolkiena. Špičaté uši jsou pro elfy a různé skřítky poměrně zažitá představa. U Tolkiena může vycházet i z toho, že v Letters of JRRT, dopis 27, popsal hobity slovy: "...kulatý bodrý obličcej, uši jen lehce špičaté a "elfí", vlasy krátké ...".
Kategorie: nové, nezařazené Zodpověděl: forum.jcsoft.cz, 29.5.2003 v 14:41
 
Otázka: Jak se Frodo se Samem dozvěděli o smrti Boromira? Pak to práskli Faramirovi, ale kde se to dozvěděli?
Odpověď:
(1)
Faramir najde v knize i ve filmu z řeky vyplavený rozťatý Boromirův roh a domyslí se, jaký byl asi osud jeho majitele. Ve filmu byla tato scéně vypuštěna a způsobila tím zmatek. Každopádně natočena je a snad se objeví v rozšířené verzi. Tomu napovídá i tato fotografie...
Kategorie: nové, nezařazené
Zodpověděl: Belcarnen, 29.5.2003 v 14:36

Zašlete svůj dotaz

Váš e-mail:
Text dotazu:

 





Nejen o víně...


27.1. 2009
Pokud o tom náhodou ještě nevíte, tak 28. května bude v Praze zahrána Symfonie Pán prstenů! Detaily najdete a lístky můžete objednávat ZDE

9.4. 2008
Na adrese www.lotrcon.cz najdete pozvánku na letošní LOTRcon ve dnech 27.6 - 29.6 2008, pásma na téma nejen Pán prstenů jako součásti Festivalu Fantazize.

5.3. 2007
Máte radi fantasy a sci-fi? Baví Vás história Slovanov? Ste blázni do mangy a anime? Alebo si chcete len prísť vyskúšať DDR či Sing Star ? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali pozitívne, potom niet lepšej voľby ako navštíviť Slavcon 2007. Pestrý trojdňový program len za 200 Sk v predpredaji a za 250 Sk na mieste. Pre bližsie informácie navštívte stránku www.slavcon.arda.sk, kde sa môžete priamo zaregistrovať. (akci pořádá Spoločenstvo Tolkiena, kon

15.11. 2005
Dne 17.11.2005 od 14h se v sále HAMU uskuteční koncert Pražského Filmového Orchestru (viz. malá recenze). I tentokrát je krom hudby J. Williamse připravena The Lord of the Rings Trilogy Howarda Shorea. Více informací na stránkách PFO

10.1. 2005
Palace Cinemas Slovanský dům mají na programu maraton všech rozšířených verzí Pána prstenů. Bohužel startuje o půlnoci z 18. na 19. ledna (úterý na středu), což při dvanácti hodinách filmu není dvakrát ideální čas. Tohle rozhodně není poslední příležitost, takže se nemusíte snažit zlikvidovat v takto nelidský termín a v klidu můžete počkat. A nebo zajít jen na rozšířený Návrat krále...

... všechny zprávičky

Tipy na pohlednici !


Návrat Krále - 26 fotek



Dvě Veže - 15 fotek



Comics - postupně doplňováno

Nejoblíbenější články


DVD a VHS
Objednejte si Návrat krále se slevou!


Hry
Návrat krále a další hry na PC, PSX i PS2



Zasponzorujete provoz tohoto webu? Více zde

Poradna
Gondorský archiv - poradna v otázkách tolkienistických

Byla by pro vás zajímavá projekce všech rozšířených verzí Pána prstenů s nějakou tou přednáškou?
Ano, kdykoliv (kino v Praze)
[ 2567 - 76,1% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Praze)
[ 33 - 0,98% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Praze)
[ 108 - 3,2% ]
Ano, později (kino v Praze)
[ 25 - 0,74% ]
Ano, kdykoliv (kino v Brně)
[ 303 - 8,98% ]
Ano, v dubnu 2006 (kino v Brně)
[ 16 - 0,47% ]
Ano, v květnu 2006 (kino v Brně)
[ 17 - 0,5% ]
Ano, později (kino v Brně)
[ 52 - 1,54% ]
Spíše ne
[ 61 - 1,81% ]
Určitě ne
[ 191 - 5,66% ]
... výsledky starších anket

Upozornit na nové články
Více informací zde


Nostalgie - starý design
... články, novinky
... divácké recenze

...::: Film Pán Prstenů - The Lord Of The Rings Movie na webu JCsoft's Fantasy (ISSN 1214-052X):::...
Vytvořil a spravuje pro vás Jan "Belcarnen" Čeřovský
Optimalizováno pro kvalitní prohlížeče a rozlišení 800x600 a vyšší
Chcete spolupracovat na tvorbě stránek? Mít zde svou reklamu? Napište!