TOTO JE MŮJ NÁZOR NA LIDI, KTEŘÍ SE POSTARALI O SLÁVU PÁNA PRSTENŮ A O VŠECH, KTEŘÍ K TOMU PŘISPĚLI, ALE SAMOZDŘEJMĚ I OSTATNÍCH VĚCECH …
Dva úžasní lidi se zasloužili o to, aby propukla Prstenová mánie po celém světě. Ten první John Ronald Reuel Tolkien měl na tolik pestrou fantazii a schopnost vytvářet nové osoby a celé nové národy jako například: Hobiti, Elfové, Enti, Vrrkové … atd. A ten druhý je Peter Jackson, režisér z Nového Zélandu. Na své dílo se připravoval skoro 15 let a co myslíte, stálo to za to? Splnil film vaše přectavy a nebo vás zklamal?
Co se týče Tolkiena tak ho určitě nejen já obdivuji. Byl to, který prošel dvěmi válkami a i přesto dokázal napsat obdivuhodné dílo. Psal jej 13 let ( s přestávkami ) a uchvátil 100 tisíce dětí, dospělých i starší generaci. Celý svůj život žil ve svým světě, kde bylo sice taky dobro a zlo, ale tak trochu jiné. Někdo film ani nechce vidět, aby nepřišel o svou představu o postavách, budovách …atd. ( film na tolik dobře zaznamenal vše, že toho se obávat nemusíte ) a někoho film inspirovat k přečtení knihy.
Režisér Peter Jackson musel mít stejně jako Tolkien dobrou představivost, aby stvořil postavy. Froda vystihl dokonale, jen ho omladil asi o dvacet a třicet let ( v knize mu je, když odchází u Kraje padesát ). Sam, Smíšek a Pipin splnili naprosto mé představy. A to samé se dá říct o Gandalfovi, Sarumanovi, Aragornovi, Legolasovi, Gimlimu, Elrondovi, Stromovousovi …atd. Nejlépe však dokázal zaznamenat skřety, Shurut-hai a Glumíka-Smeágol. Jediné, co mi na filmu vadilo bylo, že druhá část Dvě věže skončila předčasně. Vždyť vítězství lidí v Helmově žlebu je teprve v polovině knihy?!?
Ale i přesto je to nejlepší film všech dob. Zde si můžeme přísloví „Oko za oko, zub za zub.“ vysvětlit jako za mnoho Tolkienovy snahy mnohé uctění a obdiv a za Jacksonovo podání va filmové podobě (těžce dobyté ) velká radost z úspěchu.
Že nezískal „skoro“ žádnou cenu? Copak se tato krása dá zaplatit nějakou cenou? Cena úplně největší může být jen radost z vlastní práce a zahájení tak zvané Prstenové mánie není taky špatný. Myslím si, že snad každý člověk na světě (tam, kde mají televizi ) se napjatě těší na uvedení „Návratu Krále“.
Ano, jistě tento film seženete na internetu, ale to není on, jako roční čekání. Každý by měl vědět, že ten pohled na film je „zasloužený“, že počkal celý rok na tento film. To se už nějak cení v nitru duše, ne? Je to vlastně jako v životě.
Ale zpátky k našim dvou „good“ lidem. Lothlórien, Anórien, Rhovanion, Rohan, Gondor, Mordor, Fargorn …a další názvy míst, či zemí, které se vyskytují v Tolkienově díle z dávné Středozemě. Jen málokdo by dokázal vymyslet podobný text tomuto: Roku 1418 krajového letopočtu, U Skákavého poníka, Hůrka … a dále už znáte sami.
Ale zapomněli jsme na dva také důležité lidi a to … Howarda Shore a Andyho Serkise. Howard se postaral o skvělou hudbu k tomuto filmu. Společně s Enyou dodali filmu jednu z jeho hlavních složek. Byl to on, kdo zkombinoval tolik hudebních skladatelů a skvěle dodal hudbu k právě té a té scéně. To on! Howard Shore!
A kdo je Andy Serkis? Vy, kdo nevíte jak vznikl Glum a pořád se u svých televizních obrazovek divíte, jaký herec mohl tohle všechno zvládnout? Mít tak divný kostým ještě a se tak divně pohybovat? Glum je jediná počítačová postava, ale přece jí dal život herec. Andy Serkis běhal a skákal jako Glum v obleku se senzory a ten jeho pohyb zachytil na počítač a pak tento pohyb dali digitálnímu Glumovi. Prostě radost pohledět na toto roztomilé stvoření.
Dík patří prostě všem lidem, kteří se třeba jen malinko podíleli na tomto nejlepším (aspoň pro mě ) „celodenním filmu“ ( no jo, 9 hodin už není jen celovečerní film ). A tak dík
|