Svět se změnil … mnohá výročí …
Čas se zběsile řítí kupředu. Nedávno jsme si připomněli smutné a stále více pochybnostmi zahalené události 11. září. Kdo by tomu uvěřil, že je to již půl roku. Ale zrovna o tomhle mluvit nechci, nepatří to sem (ačkoli název druhého dílu filmu se stal právě kvůli 11. září poněkud kontroverzním - viz. co o tom řekl režisér). V těchto dnech tomu budou tři měsíce od jiné události. Už celý čtvrtrok. Ano, hádáte správně. Právě tak dlouhá doba uplynula od světové premiéry Společenstva Prstenu, prvního dílu napjatě očekávané trilogie podle kultovní knihy J.R.R. Tolkiena. A pokud jsem pár dní po premiéře psal, že se vlastně nic moc nestalo, musím se nyní opravit. I amar prestar aen … svět se změnil …
Změnil se pro všechny ty, co milují knižní předlohu. Ale i pro ty, kterým jméno Tolkien nic neříkalo. Změnil se od Spojených států, přes Evropu a Asii, až po Japonsko. A je to změna nevratná. Změna, která stále probíhá a bude akcelerovat během dalších dvou let. Jenže … je to změna k lepšímu ?
Není tak snadné rozdělit na misky vah klady a zápory toho, co film přinesl. Já mohu za jasný zápor považovat věci, které někdo jiný bude brát jako nezpochybnitelný klad. A vice versa. Nebudu tedy škatulkovat do kladů a záporů a uvedu pouze seznam "faktů" a několika "vizí". Zařadit si je už bude na vás. Volte pečlivě. Ač dnešní svět už je takový, ne vždy znamenají miliony vydělaných dolarů něco významného …
- kvůli filmu spousta lidí čte knihu znova a mnozí ji objevují poprvé
- stále více (u nás je to hezky zřejmé) se projevuje snaha krom překladu číst i originál
- nemálo diváků se utvrdilo v tom, že kniha je jen jakousi podivně brutální pohádkou, a odmítají si ji přečíst s o to větší vervou
- zvedla se vlna zájmu o fantastiku jako takovou
- módní začíná být vše "středozemské" (elfština, …)
- objevují se první "odborníci" na JRRT, jejichž pohled na celé fenomenální dílo vychází jen a pouze z mnohokrát opakovaného shlédnutí filmu
- opět, stejně jako v 60. / 70. letech, se zvedá vlna triček s nápisy typu "Frodo žije"
- pro spoustu lidí začíná být Pán Prstenů, podobně jako Harry Potter, pouze komerčním škvárem; těžko se jim divit a ještě tíže je přesvědčovat o opaku
- Frodo a Legolas se stávají doslova "sexuálními symboly"; milióny fanynek vzlykají nad každou fotografií, které se nota bene objevují ve všemožných časopisech po boku Britney Spears a jí podobných
- už máte na zdi plakát s mapou Středozemě? A kryt na mobilu? Usínáte s plyšáčkem na jehož oblečku je nápis Miluji Legolase ? I tím vším se Pán Prstenů stal
- pohled na knihu už nikdy nebude takový jako dřív. "Předfilmová" generace čtenářů se zuby nehty pokusí ten svůj zachovat, ale pro všechny nové už bude jen těžko význam knihy a její hloubka taková, jako je pro nás.
- dnes se ještě spousta lidí dostane ke knize díky filmu. Ale za pár let? Jak velké procento potencionálních čtenářů se spíše podívá na film než vrhne na 1200 stránek malých písmenek ?
- zvyšuje se "obecné povědomí" o tom, kým byl vlastně JRRT a co napsal. Hobit se stal (pravda, už před filmem) povinnou četbou na základních školách. Doufejme, že stejný osud potká i Pána Prstenů.
- a určitě spousta dalších věci. Mimo jiné se díky filmu seznámila spousta lidí, kteří dříve ani netušili, že knihu má někdo stejně rád jako oni. A vás jistě napadnou i další přínosy či záporné vlivy.
Když se na ten seznam dívám, mám sám chuť přiznat si nadvládu záporů . Ale neudělám to. Utěšuji se tím, že je důležitější jeden filmem získaný čtenář, který si zamiluje knihu v celé její šíři a hloubce, než tisíc "tolkienistů - diváků" s tričky, napodobeninou Jednoho Prstenu a sběratelskými kartičkami. New Line Cinema spolu s kiny, obchody a weby tohle všechno prodávajícími to určitě vidí přesně naopak. Za 40 či 50 let bude ale vše jinak (pomineme-li možnost zániku světa jako takového). Těm, pro které bude kniha žít v jejich srdcích, už ji nikdy nikdo nevezme. Trička se roztrhají, kartičky vyblednou, napodobenina Jednoho Prstenu se poškrábe a ztratí svůj půvab. Film bude v měřítcích té doby lidem připadat jako nám třeba horory ze 30. let minulého století - spíše k zasmání. V knize se nezmění ani slovo. Věřte tomu.
Jan "Belcarnen" Čeřovský, cerovsky@jcsoft.cz, 19.3.2002